Symbole umieszczane na opakowaniach

 

znak zielony punkt

ZNAK ZIELONY PUNKT. Często mylnie jest odbierany jako symbol recyklingu. A tak naprawdę oznacza, że producent sfinansował budowę i funkcjonowanie systemu odzysku odpadów.

 

 

znak ceZNAK CE. Pojawia na wyrobach medycznych (np. płynów do soczewek), elektro-sprzęcie, zabawkach i informuje o tym, że produkt powstał zgodnie z przepisami obowiązującymi na terenie Unii Europejskiej i z normami uwzględniającymi zdrowie i bezpieczeństwo użytkownika

 

nietestowane na zwierzętachNIETESTOWANE NA ZWIERZĘTACH. Również najczęściej się pojawia na opakowaniach kosmetyków. Oznacza, że na etapie badań produkt nie był testowany na zwierzakach.

 

dbaj o czystość znak

DBAJ O CZYSTOŚĆ. Znak przypomina o tym, by opakowanie po zużytym produkcie wyrzucić do kosza. A nie, na przykład, do lasu.

 

 

znak opakowanie nadaje się do recyklingu

OPAKOWANIE NADAJE SIĘ DO RECYKLINGU. Symbolem odzysku jest ten znak. Informuje on, że opakowanie wykonane jest z takiego surowca, który można poddać recyklingowi.

 

 

znak ekologiczny

ZNAK EKOLOGICZNY. Poświadcza on, że produkt został wytworzony zgodnie z ekologicznymi kryteriami ustalonymi przez Polskie Centrum Badań i Certyfikacji.

 

 

Unijne logo rolnictwa ekologicznego stare

ROLNICTWO EKOLOGICZNE. Certyfikat eko Unii Europejskiej. Oznacza, że co najmniej 95 procent składników tego produktu powstało zgodnie z metodami ekologicznymi, a uprawy były nadzorowane.

 

MSC znak

ZNAK MSC. Umieszczany jest na przetworach i konserwach rybnych. Informuje, że produkt jest certyfikowany, a ryby pochodzą z przyjaznych dla środowiska zrównoważonych połowów.

 

 

opakowanie biodegradowalne

OPAKOWANIE BIODEGRADOWALNE. Znak występuje na opakowaniach, które rozkładają się podczas kompostowania. Więcej na temat tego, czy produkty biodegradowalne są przyjazne dla środowiska, możesz przeczytać TUTAJ.

 

znak vegan

VEGAN. Symbol, którym mogą być oznakowane produkty spożywcze, środki czystości, ubrania, kosmetyki, a nawet usługi. Oznacza on, że do produkcji nie użyto żadnego składnika pochodzenia zwierzęcego.

 

przekreślony kontener znak

ZNAK PRZEKREŚLONEGO KONTENERA. Zwykle występuje na sprzętach elektronicznych, RTV i AGD. Oznacza on, że po zużyciu produktu nie wolno wyrzucić do kosza razem z innymi odpadami, tylko należy przekazać do punktu zbiórki elektrośmieci.

 

 

ponowne wykorzystanie znak

MOŻLIWOŚĆ PONOWNEGO WYKORZYSTANIA. Tym znakiem opatrywane są produkty, które po wykorzystaniu nadają się do ponownego użycia (mogą być wielokrotnego użycia). Można go spotkać na butelkach, szklanych pojemnikach, beczkach, kontenerach i puszkach.

 

 

znak aluminium

ZNAK ALUMINIUM. Informuje, że opakowanie albo produkt zostały wykonane z aluminium i nadają się do recyklingu.

Co możemy zrobić? Bardzo dużo, zaczynając od najprostszych rzeczy we własnym domu, jak choćby segregacja odpadów. To dzięki segregacji ułatwiamy pracę firmom, które zajmują się recyklingiem, czyli, najprościej rzecz ujmując, stworzeniu czegoś użytecznego z rzeczy wyrzuconych na śmietnik. W ten sposób ograniczamy zaśmiecenie otoczenia i nadmierne eksploatowanie złóż naturalnych. Pozwala także efektywnie wykorzystać odpady przy możliwie najmniejszym nakładzie energetycznym i surowcowym. Przedmioty nadające się do ponownego użycia zazwyczaj opatrzone są kodem recyklingu.